FAQ

Czyli chyba wszystko to co ważne :)

Pomysł na devWarsztaty pochodzi od jednego ze spotkań zorganizowanych przez Mobile Warsaw w którym miałem przyjemność uczestniczyć. Grupa ludzi luźno ze sobą powiązanych, zebrała się by zrobić warsztat na temat testowania aplikacji pisanych pod iOS. Każdy z prowadzących miał za zadanie przygotowanie fragmentu warsztatu, który wpasowywał się w tematykę warsztatu. Zarówno forma jak i treść bardzo przypadły mi do gusty, co spowodowało, że zacząłem się zastanawiać czy samemu czegoś takiego nie zacząć organizować . Dałem więc sobie czas by to przemyśleć albo dokładniej zobaczyć jak się będę z takim pomysłem czuł po określonym czasie. Jak widać, pomysł zapuścił korzenie, stąd też ten email :)

Wstępną ideą devWarsztatów jest stworzenie inicjatywy typu społeczność dla społeczności, gdzie osoby które znają się na konkretnym temacie dzielą się swoją wiedzą w trakcie trwania darmowego(1) jednodniowego warsztatu dla określonej grupy ludzi odbywającego się w dzień wolny od pracy.

(1) - założenie jest by było to darmowe, ale może się później okazać, że aby zaangażować ludzi by się pojawili na takich warsztatach trzeba będzie od nich pobrać niską opłatę, która zostanie wykorzystana na wspieranie warsztatów - napoje, piwa, jedzenie czy też możliwość ściągnięcia gościa specjalnego.

Tematy takich spotkań mogą być różne, od wprowadzanie do testowania w .NET poprzez pisanie aplikacji mobilnych czy sposobie działania i użytkowania GIT kończąc na czymkolwiek co jest powiązane z programowaniem - czy to będzie automatyzacja, czy jak skonfigurować komputer by stał się on maszyną wspierająca nas w tworzeniu oprogramowania a nie zwykłym boksem do przeglądania Internetu.

Nie ma znaczenia też środowisko programistyczne - może to być .NET, Java, iOS etc. Znaczenie jedynie ma, że skoro to jest wprowadzenie do testowania w .NET to raczej będzie mowa o .NET a nie iOS ;)

Jak wcześniej wspomniałem, bardzo spodobała mi się forma zaprezentowana przez Mobile Warsaw, i chciałbym to kontynuować. To znaczy, że jeden warsztat byłby prowadzony przez wiele osób, każda byłaby odpowiedzialna za pewien określony fragment - dla przykładu, narzędzia do odpalania testów jednostkowych w Visual Studio. Takie fragmenty zaś byłyby poukładane tak by tworzyć logiczną całość. W przykładzie powyżej może to być "Wprowadzenie do Testowania Jednostkowego w .NET". Warsztat zaś odbywał by się w dzień wolny od pracy - Sobota, i trwał by od 6 do 8h max. W trakcie warsztatu mam nadzieję zagwarantować zarówno coś do picia jak i przekąski + obiad. Po warsztacie, jakieś piwo, wspólne wyjście by porozmawiać z uczestnikami, dowiedzieć się czegoś więcej o nich jak i uzyskać pierwszy słowny feedback.

Czyli ogólnie community :) bez niego ciężko by było w naszym światku :)

Nie, obowiązuje zasada BYOD - bring your own device, ale internet będzie dostępny :)

Sądzę, że na początku około 20. Nie chciałbym robić devWarsztatów zaś dla liczby większej niż 40 - będzie ciężko moim zdaniem to ogarnąć. Z miejsca będzie określona liczba ludzi, która może wziąć udział nie licząc prowadzących. Po osiągnięciu zadeklarowanej liczby, będzie możliwość dopisania się do listy oczekujących jakby ktoś zrezygnował.

Nie licząc poznania pasjonatów i ludzi z danego środowiska, praktykę i wiedzę. Wiedzę przekazanę przez prelegentów w postaci standardowych sesji grup lub konferencyjnych, plus do tego praktykę z daną technologią narzędziem - na tyle dużą by potem samemu móc to ciągnąć dalej.

Tutaj mógłbym się rozpisać :) Moim zdaniem jest to idealne miejsce do doszlifowania swoich umiejętności prowadzenia sesji, przetestowania materiału szkoleniowego czy miejsce w którym można testować siebie jako prowadzącego warsztat. Dzięki czemu jeżeli myślicie o tym by może poprowadzić warsztaty płatne dla firm, albo dołączyć do jakiejś firmy szkoleniowej, devWarsztaty są idealnym miejscem na to by zobaczyć czy to jest to, co was interesuje, czy wam się podoba i czy spełniacie się w tej funkcji. Dzięki zaś feedbackowi od uczestników na pewno będziecie w stanie albo podbudować swoje ego :) albo doszlifować swoje umiejętności. To tak jak z sesją na grupie offline-owej - devWarsztaty dają wam możliwość sprawdzenia się, swoich pomysłów, swoich przemyśleń. A nuż dzięki temu stwierdzicie, że to jest naprawdę super i warto zastanowić się nad taką ścieżką kariery, albo po prostu dodać to do swojego portfolio rzeczy wykonywanych przez siebie.